No, dolgo se že nismo ukvarjali s socialnimi omrežji, zato je treba to nadoknaditi, torej v enem postu dve različni novosti na dveh različnih socialnih omrežjih. Ker smo radi učinkoviti.
1. Twitter analitika je nekaj kar nam je manjkalo. Analize, katere twitter objave so doživele največ reakcij od drugih uporabnikov, nam lahko pomagajo pri tem, ko pripravljamo kakšne objave bi delali vnaprej. Zagotovo bodo veliki brandi, ki pridno uporabljajo Twitter, to razumeli in uporabili. Stvar najdete na https://analytics.twitter.com, kjer se prijavite, nato pa v meniju izberete analytics. (Fantje na twitterju pravijo, da tega ne vidijo, mogoce se ni odprto za vse. Vsekakor dvakrat poglejte, ko se prijavite vas bo pricakalk sporocilo, da oglasevanje se ni na voljo za vas, vi pa v zgornjem levem meniju izberite analyics) Na voljo imate Timeline activity in Followers.
Prva možnost vam pokaže, katere objave v zadnjem mesecu ste objavili, sortirate jih lahko glede na to, koliko Favourite, Retweet ali Reply so dobile, izredno zanimivo je pa tudi, da vsaki povezavi, ki ste jo dodali v tweet, štejejo število klikov na povezavo. Torej ni več potrebno uporabljati bit.ly ali goo.gl, da bi lahko sledili statistiki, ampak to omogoča sam Twitter, kar je odlično. Dodatno lahko podatke izvozite v .csv in na takšen način v Excelu offline lepo analizirate vse kar se je dogajalo na vašem twitter streamu. Zanimivo. Drugi del prikazuje kaj se je dogajalo z vašimi followerji. Na žalost vam ne bom mogel pokazati, kako stvar izgleda, ker pravi da v zadnjem mesecu nisem dobil dovolj followerjev, da bi mi lahko prikazalo statistiko. Graf pravi, da sem v zadnjem mesecu dobil le 2 followerja. Tako iz glave bi rekel, da jih je bilo več, ampak, kdo sem jaz, da bi vedel več od Twitterja? 😀
Poglejte spodaj, kako stvar izgleda:
2. Facebook je uvedel hashtage. Pojma nimam kako se temu reče v slovenščini. Verjetno se sploh ne. Kategorizacijske oznake lojtre. Recimo. Twitter in nekatera druga socialna omrežja jih uporabljajo že zelo dolgo in so izredno uporabna. Na twitterju, če želiš spremljati kaj se dogaja na nekem dogodku, samo poiščeš katero oznako uporabniki uporabljajo in že lahko spremljaš, kaj vse pišejo o tem. Zakaj je to bolje od iskalnika? Ker uporabniki sedaj vedo, kako označevati njihove tweete, tako da jih bodo vsi našli. Veliko konferenc, dogodkov ali kar tako srečanj ima uradne oznake, če jih pa nimajo pa se uporabniki hitro dogovorijo, katero oznako bi uporabljali. Gre za samokatalogizacijo (u, to bo pa nova beseda, ali?) ki olajša na eni strani spremljanje, na drugi strani uporabnikom omogoča pridobijo več followerjev, ker pač ljudje radi sledijo drugim ljudem, ki se udeležujejo dogodkov, ki se jih udeležujejo. Torej, sedaj jih ima tudi Facebook. Mislim, imajo jih nekateri ljudje na Facebooku. Seveda jaz ne. Ker me FB ne mara. Pa ne vem zakaj. Ker se ful trudim zanj. Redno ga obiskujem… In … Ne vem… Ne razumem… 🙁
Kakorkoli, takšna kategorizacija bo zanimiva in uporabna tudi na Facebooku. Baje naj bi jih dobili takrat, ko dobite nov Facebook timeline. Mislim tistega z novim iskanjem. Ki ga jaz tudi (smrk smrk) nimam. In No zdaj jih imam jaz tudi. Ko sem zjutraj testiral, še niso delovali, sedaj pa že delujejo. Spodaj slikica. Sicer pa zanekrat Facebook še ne predlaga hashtaga, ko ga pišeš, kot to počne twitter, ampak po moje bodo kmalu uvedli tudi kaj takšnega. Če ne drugega tako, da ti pokaže tvoje # iz zgodovine, ki si jih že uporabil in na takšen način olajša stvari. Grem se igrat z njimi, vi pa spodaj v komentarjih povejte, kako se vam zdijo.
P.s. Ravnokar sem na Google+ delil povezavo do tega prispevka in Google+ je sam dodal tri hashtage, #facebook, #twitter in #hashtag. Zakaj se mi zdi, da je to tudi novo? Naključje, da ob istem času kot Facebook?
Ad 1) Še vedno ne dela. Smrk. 🙁
Ad 2) Meni se zdi značka kar primeren prevod za hashtag. Poskusi so bili tudi oznaka, oznaka teme, tematska oznaka, lojtra …
Ad 3) Too little too late.
A ti še ne dela? Meni delajo že nekaj časa… Očitno si se Marku nekaj zamerila 😉
2. Mah, kaj pa vem, sej veš kako dosleden sem jaz pri teh stvareh. Hash. 😀